A Teleki Téka és Bolyai Emlékszoba nem csupán múzeumként látogatható, az intézmény ma is élő, gyarapodó könyvtárként működik, olvasóterme, rendezvényei nyitva állnak az érdeklődők előtt. Az értékes dokumentumok megőrzése, feltárása és restaurálása mellett a munkatársak mesélnek a könyvtár életéről, szakszerű tájékoztatást, segítséget nyújtanak az olvasni, kutatni szándékozóknak.
Tevékenység
Teleki-Bolyai Könyvtár
Teleki Sámuel
A Telekiek a számottevő erdélyi és magyarországi arisztokrata családok közé tartoznak, szép számban találhatunk közöttük tudósokat, politikusokat, mecénásokat.
Teleki Domokos
Teleki Domokos (1773-1798) a könyvtáralapító Teleki Sámuel felnőttkort ért gyermekei közül a legidősebb volt, akit azonban egy ismeretlen betegség ugyancsak korán, huszonöt évesen elragadott az élők sorából.
Bethlen Zsuzsanna
Bethlen Zsuzsanna (1754-1797) iktári gróf Bethlen Domokos és Wesselényi Mária leánya volt. 14 éves korában ismerkedett meg Teleki Sámuellel, 1770. február 19-én kötöttek házasságot.
Ex bibliotheca
Teleki Sámuel végrendeletének a Könyvtárra vonatkozó része
Váradolaszi, 1800. október 10.
Gyűjtemények
Bolyai Múzeum
Bolyai Farkas
Bolyai Farkas a Szeben megyei Bólyán született 1775. február 9-én, elszegényedett kisnemesi családból. Iskoláit a nagyenyedi református kollégiumban kezdte. A matematika és nyelvtanulás terén megmutatkozó tehetsége miatt csodagyermeknek tartották.
Bolyai János
„Ezenközben én is egy új planétát indítottam el a Földre, de sem középpontját, sem pályáját meghatározni nem tudom; Isten szép fiúgyermekkel ajándékozott meg... a kezdetet s a véget kapcsolhatná össze, hidat verve az iszonyú mélység fölött...” (Bolyai Farkas levele Gausshoz)
Bolyai Múzeum
Marosvásárhely a Bolyaiak városa, itt töltötte élete nagy részét a két zseniális matematikus, Bolyai Farkas és Bolyai János. A 19. század első felében 6000-8000 lelket számláló kisvárosnak ismert, de nem érdemük szerint elismert személyiségei voltak.
Kiállítások
Rendezvények, programok
Az olvasószolgálati és múzeumi feladatok mellett a Teleki Téka más tevékenységek által is részt vesz a tudományos és művelődési életben: az itt szervezett kiállításmegnyitók, könyvbemutatók, előadások egyaránt alapos és színes tájékoztatást nyújtanak egy-egy kevésbé ismert részterületről a kultúra iránt érdeklődőknek.
Thomas More (1478–1535)
angol humanista,
jogász, társadalomfilozófus, író, költő,
államférfi, VIII. Henrik kancellárja.